Piazza Duomo: Alba’nın Minimalist ve Lüks Tatları


Alba'nın klâsiklerinden biri olan Piazza Duomo, yerel tatların minimalist ve modern bir yorumunu sunuyor.

Piazza Duomo: Alba’nın Minimalist ve Lüks Tatları

Geçtiğimiz Kasım ayında, doğanın koynunda sakladığı gizli mücevher trüf mantarı için rotayı Alba’ya çevirmiş, burada İtalyan repertuarıma yeni yerler ekleme şansı bulmuştum.

İlerleyen günlerde tek tek paylaşacağım bu restoranların ilki, İtalyan şef Enrico Crippa’nın minimalist kapısından gastronomiye açılan Piazza Duomo.

2005’te Alba’nın aynı adı taşıyan antik meydanına yakın sokaklarından birine yerleşen Piazza Duomo, yıllar içerisinde yörenin kült isimleri arasına katılmış bir adres. Mütevazi girişin ardından sizi yalın masaları kucaklayan, hafif kubbeli, pembe duvarlarla örülü, minimalist ve hafif soğuk bir ambiyans karşılıyor.

İtalyanların genlerindeki Akdeniz samimiyetiyle açıkladığımız “yüksek sesle konuşma alışkanlığı”, çizmedeki diğer restoranların aksine 7-8- masalı bu küçük mekanda yerini sessiz ve huzurlu bir ortama bırakıyor.

Tadım menüsüne başlarken sofranın ilk misafiri, oldukça zengin bir damak hoşluğu (amuse bouche) seçkisi. Bizdeki meze usulüyle ufak tabaklara doldurulan ve buram buram Akdeniz kokan yemeklerden süt dana dolgulu “sahte zeytin”, demode bir moleküler deneme sayılsa da lezzeti inkâr edilemez. Salata kasesi ise içindeki muzip tohum ve aromalar sayesinde, ufacık boyuyla sizi uçsuz bucaksız tarlalara sürüklemeyi başarıyor.

Minimal ve modern bir İtalyan mutfağı olarak tanımlayabileceğim Piazza Duomo’da beğendiğim reçeteler arasında – görüntü olarak aksi bir izlenim bıraksa da – Piedmont risottosu, sous-vide tekniği ile ağızda dağılan bal kabaklı cod balığı ve papatya özleriyle buluşan kuzu yer alıyor. Tabii restoranın kaliteli ve zengin kavından çıkan yerel şarapların da harika bir tamamlayıcı rol üstlendiğini söylemem gerek. 

Piazza Duomo’ya bu üçüncü gelişimdi. Açıkçası bir önceki ziyaretime nazaran düşük bir grafikle karşılaştım. Gecenin sonunda memnun ayrılsak da, Michelin mevzusunda restoranın 3 yıldızı kenarından köşesinden hak ettiğini söyleyebilirim. 2 yıldız elbette düşük kalacaktır; ancak son dönem ziyaret ettiğim ve burada ayrıntılarını paylaştığım Steirereck bile senelerdir 2 yıldıza mahkum edilmişken, bu 3’lük biraz düşündürücüydü.

İtalyan dostlarımın ısrarla önerdikleri Piazza Duomo, keyifli atmosferi ve menüsüyle bu önerileri boşa çıkarmamış oldu. Bu durumda da direkt kendisi için Alba’ya gitmeyi düşünmesem de, yolum tekrar bu tatlı yöreye düştüğünde uğramak isteyeceğim rafine restoranlardan biri olarak hafızamda yer etti...

Ağız tadınız ve keyfiniz bol olsun...

Piazza Risorgimento, 4, 12051 Alba CN, İtalya
+39 0173 366167


Bu Yazıyı Paylaş


İlginizi Çekebilir


Pizzeria Spontini: Milano’daki Margherita Mabedi

60 yılı aşkın hikâyesi ve "chilometro zero" anlayışı çerçevesinde yerel ürünü destekleyişiyle öne çıkan Pizzeria Spontini, Milano'da hızlı bir pizza molası için ideal...

La Brisa: Milano’nun Gizli Avlusu

Milano'da turistlerin merkezinden kaçıp masal bir avlu keyfi süreceğiniz La Brisa, geleneksel yemeklerin formunu bozmayan bir modernlik sunuyor...