Neuer Haferkasten: Yıllar Sonra İtalyan Nostaljisi


Her daim damağımın hatırladığı güzel bir anı

Neuer Haferkasten: Yıllar Sonra İtalyan Nostaljisi

Kimi yerler işini öyle iyi yapar, kalitesini öyle gıpta edilesi bir şekilde sürdürür ki, yıllar sonra gidip de menüde aynı şeyleri görünce bundan büyük mutluluk duyarsınız. Nitekim bu restoranlar “menüsünü yenileyemeyecek kadar vizyonsuz” eleştirisinden muaf, ciddi tatlarda ustalaşmış yerlerdir.

Benim için bu isimlerden olan Neuer Haferkasten de Frankfurt’un banliyösü olan Neu-Isenburg’da yaklaşık 40 yıldır hizmet veren bir restoran. İsminin uzun olduğuna bakmayın, aslen halk arasında burayı herkes İtalyan Luigi olarak biliyor. Çizmenin tam burnunda, Güney İtalya’daki Calabria bölgesi mutfağını ele alan Neuer Haferkasten, aynı civarda Mandatoriccio kasabasından çıkan ve bugün Avrupa’da onlarca güzel lezzet durağına dağılan şeflerden Luigi Lavorato’nun orijinal malzemelerle sade ama vurucu bir menü sunduğu hoş restoranı.

Frankfurt’ta tahmin edilemeyecek kadar başarılı lezzetler çıkaran İtalyan şefin eski ve yeni yerini çok kez ziyaret etmişimdir. Yoğun başlayan bir günün öğle saatlerini renklendiren “spaghetti alle vongole” (kum midyeli spagetti) ve beraberinde İtalyanların meşhur beyazı Gavi dei Gavi La Scolca da her daim damağımın hatırladığı güzel bir anıdır.

Uzun bir aradan sonra iş seyahatlerinin beni yine bu ufak banliyöye sürüklediği geçtiğimiz hafta, Avrupalıların süslü yumurtalar ve geleneksel çörekler ile Hristiyanlığın en eski bayramını kutladıkları Paskalya haftasıydı.

Yeni yerinde, tam 35 yıl önce hafızama kazınmış sofraya tekrar oturduğum Neuer Haferkasten’de masaya ilk olarak Fransız Atlantik kıyılarından bebek kalamar geliyor. Yanında taze semizotu sunulan, bunu da sadece limon ve zeytinyağı ile taçlandıran tabak enfes. Geçtiğimiz yıl 222 bin ton zeytinyağı ile dünya sıralamasında İspanya, Yunanistan ve Tunus’u takip eden İtalya’da bu üretimin büyük bir payı Calabria’nın. Restoranda kullanılan Calabria zeytinyağı da kaliteyi hissettiren bir asiditeye sahip.

Ardından gelen nostaljik tabakta tam olması gerektiği gibi “al dente” pişirilmiş spaghetti alle vongole var. Basit bir bileşenle adeta orgazmik tat yaratılan tabakta taze kum midyelerini tatlandıran malzemeler arasında maydanozla zeytinyağının yanında acı kırmızı biber bulunuyor. Calabria ve Sicilya bölgelerinde çokça tüketilen bu ufak biberleri menüdeki diğer kalemlerde de görmek mümkün.

Yemeklere eşlik eden şarap, yıllar önce Frankfurt’taki bu küçük restoranda bulduğuma çok mutlu olduğum, neredeyse 1 asırlık İtalyan La Scolca’nın Gavi dei Gavi’si. Nisan-Mayıs aylarında, 60 yaşındaki bağlardan şişeye dolan Gavi dei Gavi özellikle deniz ürünlerine yakışan, keskin kokulu, sert, badem ve fındık aromalarıyla sonlanan bir yapıya sahip. Yıllandırmaktansa ilk birkaç senesi içinde tatmak daha keyifli. Restoranın grappa çeşitleri de bahsedilmesi gereken bir başka konu. Zira Poli, Gaja, Nonino, Berta, Marolo gibi tüm güzel ve tanınmış markaların grappalarını Neuer Haferkasten’de bulabilirsiniz.

Bu lezzetli tabakların finalinde, bir İtalyan restoranını tamamlayan yapbozun son parçası tiramisu yer alıyor. Mascarpone peyniri ve kaliteli bir kahve kremasıyla hazırlanan bu hafif tatlıda akçaağaç şurubu kullanılmış. Asıl sırrı ise orijinal tarife uygun olarak hakiki Marsala şarabının da tarifte yer alması. Nitekim bugün çoğu yerde tiramisuya rom, konyak, hatta kahve likörü katılsa da, olması gereken alkol Sicilya’nın Marsala’sı.

Maksimum 30 kişiyi ağırlayabilen samimi restoranın servis elemanları da şefi gibi İtalyan. Ancak müşterilere yardımcı olabilecek kadar Almanca bilgisine de sahipler.

Neu-Isenberg klâsik bir tatil rotasında yer almayacak isimlerden. Ancak Frankfurt’a gelen lezzet tutkunu dostlar için Neuer Haferkasten yani “Luigi” kesinlikle ziyaret edilmesi gereken sürpriz bir İtalyan restoranı...

Ağız tadınız ve keyfiniz bol olsun...

Neuer Haferkasten

www.neuer-haferkasten.de

Frankfurter Str. 118, 63263 Neu-Isenburg Frankfurt/ Almanya

+49 610235329

 


Bu Yazıyı Paylaş


İlginizi Çekebilir


Bianco Rosso e Nero: Münih’in Göbeğinde Sakin Bir İtalyan Keyfi

Kırmızı kareli örtülerle bezeli birkaç masa, kenardan göz kırpan küçük ama nefis şarap kavı, zihninizi hamakta sallandıracak keyifli bir müzik ve tüm bunlar eşliğinde iki göz ocakta gülerek yemek yapan İtalyan bir şef...

Atelier: Münih'in En Keyifli Menüsü

Michelin'den 3 yılda 3 yıldız toplamayı başaran şef Jan Hartwig tablo misali tabaklarının ardında nefis bir lezzet şöleni vaadediyor.