Modena’nın Renkli Lokantası: Trattoria Il Fantino


Yerel mutfağa dair izleri takip eden gastronomi sevdalılarına duyrulur

Modena’nın Renkli Lokantası: Trattoria Il Fantino

Dünyada 100’ü aşkın ülkede, her 55 dakikada bir hamburgercinin hizmete girdiği söyleniyor.

Bugün, dar vakitlerin ayak bağı görülen yemek saatlerinde ayaküstü bir hambure teslim olacak kadar başımız dönmüş durumda.

Neyse ki bu hengamede İtalya, dünyaya yalnızca makarna ve pizza yapıp satmak için değil, kendi kültürü kadar diğer kültürlerin nasıl korunacağını anlatmak için de çalışıyor.

Yaklaşık 20 yıl önce İtalyan gazeteci Carlo Petrini tarafından ortaya atılan Slow Food Akımı, fast food’a, hızlı yaşama, agresif, niteliksiz tüketime, yerel kültürün ve değerlerin kayboluşuna tepki olarak doğdu.

Bu noktada odağı kendisine çeviren tüm ülkeler gibi, İtalya’da da artizan üreticilerini korumak, iyi yemeği özümsemek, önemsemek, böylece kültürüne yeniden bağlanmak adına osteria, trattoria gibi yöresel restoran kavramları hakettiği üzere ön plana çıkarmaya başladı.

Osteria, daha çok belirli birkaç yöresel yiyecekte ustalaşmış, bu basit yemeklerin yanında hoş bir kadeh şarap içerek az paraya öğle yemeklerini ya da iş çıkışını lezzetlendirebileceğiniz, tarihi 14 yüzyıla dek uzanan sevimli atmosferler.

Trattoria içinse bizdeki esnaf lokantaları minvalinde bir benzetme yapmak mümkün. Nitekim restorandan daha düşük, osteria’dan ise fazla diyebileceğimiz bir resmiyet sergileyen trattoria’lar; bol çeşitli menüsünde –ki bu çoğu zaman yazılı olmaz- yerel lezzetler sunan, şişede değil de çoğunlukla “decante” adlı sürahilerinde servis ettikleri taze ve enfes şaraplarla yörenin yerli üzümleri tadabileceğiniz, birçok yabancıyı aynı masada toplayabilecek, aile geleneğince işletilen sıcak yerlerdir.

Avrupa’nın seksi otomobil markalarını buluşturan Modena’da bilhassa öğle yemeği için büyük bir keyifle uğradığım Trattoria il Fantino da, bu konuda size önereceğim favori mekanlarımdan biri.

Şehrin göbeğinde ufak bir sokak arasında yer alan Trattoria il Fantino, tamamen yerel ve günlük yemekler sunan, insanların menüye bakmaksızın sipariş verdikleri tipik ve şirin bir trattoria.

Kareli örtülerle bezenmiş masaların etrafı çok sayıda sandalye ile çevrili. Malum İtalyan milleti de kalabalık ve bol şamatalı sofraları sevmekte. Duvarları süsleyen rengarenk, keyifli tablolar ise insanın içini ısıtarak “Tam da bir İtalyan restoranındayım!” dedirtecek cinsten.

Menüde ağırlıklı olarak makarna çeşitleri olsa da, kuzu ve domuz severler için ufak alternatifler, Parma jambonunun dişli rakibi Modena jambonu içeren soğuk tabaklar da mevcut.

Et suyunda kremalı tortellinisinin yanında, lokantadaki en lezzetli makarnalardan biri de, ıspanaklı tortelloni.

Tortelloni için tortellinin babası diyebiliriz. Nitekim şekil itibariyle aynı olan bu iki makarna arasındaki tek fark boyut. Tortelloni, tortellini’nin 2-3 katı büyüklüğünde olabiliyor.

Trattoria il Fantino’daki büyük tortelloni parçalarının içinde ıspanağın yanı sıra, adaçayı ve ricotta peyniri de var. Bol tereyağlı, tam kıvamında al dente pişmiş makarnanın ardından önerebileceğim lezzet ise kesinlikle kuzu kaburga.

Yöreye özgü, içimi hafif, kendinden köpüklü demi-sec şarap Lambrucso ile fırınlanmış enfes kuzu kaburga, yanında “gnocco” olarak adlandırılan sıcacık puf pişilerle geliyor. Tabii bu da lezzeti ve keyif bir hayli katlamaya yetiyor.

Tatlılardan ise mozaik pastasına nazaran, vişne soslu milföyünü daha başarılı bulduğumdan, yemeğe son nokta olarak bu çıtır lezzeti denemenizi öneririm.

Trattoria’lar için günlük, yerel lezzetleri uygun fiyatlara sunan yerler, demiştik. Trattoria il Fantino da, kişi başı 35€’ya tüm bu saydığım gerçek İtalyan yemekleri ve şaraplarını tadabileceğiniz keyifli bir lokanta.

Yolu Modena’ya düşenlere ve yerel mutfağa dair izleri takip eden gastronomi sevdalılarına duyrulur...

Ağız tadınız ve keyfiniz bol olsun...

Trattoria il Fantino

www.trattoriailfantino.it

Via Donzi, 7, 41100 Modena MO, İtalya

+39 059 223646

 

 


Bu Yazıyı Paylaş


İlginizi Çekebilir


Pizzeria Spontini: Milano’daki Margherita Mabedi

60 yılı aşkın hikâyesi ve "chilometro zero" anlayışı çerçevesinde yerel ürünü destekleyişiyle öne çıkan Pizzeria Spontini, Milano'da hızlı bir pizza molası için ideal...

La Brisa: Milano’nun Gizli Avlusu

Milano'da turistlerin merkezinden kaçıp masal bir avlu keyfi süreceğiniz La Brisa, geleneksel yemeklerin formunu bozmayan bir modernlik sunuyor...