Kapha: Hafif Yemek Kaliteli Müzik


Eski Fogo'nun bahçesinde hayat bulan yeni bir mekan

Kapha: Hafif Yemek Kaliteli Müzik

Haziran sonu Alaçatı sakinleri arasına katılan Kapha, 2 yıl öncesinden tanıdığımız bir simanın, eski Fogo'nun bahçesinde hayat bulan yeni bir mekan.

Estetik dokunuşlar ve samimi ayrıntılar ile keyifli bir eve dönüştürülen Kapha'daki lezzet orkestrasının şefi Sedat Arslan, İzmir'den tanıdığım ve lezzetine güvendiğim bir kişi. Nitekim kendisi birkaç yıl önce yıkılan Çeşme Mi Casa'dan sağ çıkmış iki ustadan biri. Diğeri ise DJ Mono!

Sedat şefin hoş tabaklarının ardından, saatler 22.30’u gösterdiğinde DJ Mono tat algısına duymayı da ekleyerek, güzel bir müzik ziyafeti ile aynı Momo'daki gibi Fogo'nun konseptine göz kırpıyor.

Kapha’nın menüsünde yer alan başlangıçlar ve ara sıcaklar için şu ana dek Çeşme'de denediklerim arasında en iyisiydi, diyebilirim.

Siparişleri beklerken damağımızı oyalayan ince baget tarzı ekmeklerini çok başarılı buldum.

Bunu takip eden kırmızı şaraplı incir reçeli ile servis edilen keçi peyniri tofu, mürekkepli ekmek çıtırı ve limonlu tereyağ ile getirilen Karaburun kefal havyarı botargo yerinde başlangıçlardı.

Yuzu sos, soya ve wasabi üçlemesinden doğan tuna tataki ile taze kişniş desteğini alan levrek ceviche damağımı Uzak Doğu’ya sürüklese de, devamında balon ekmek üzerine serpilmiş Hisarönü söğüş beni yeniden İzmir’e döndürdü.

Sedat Şefin Ege otları ezmesi ve balık suyuyla hazırlanan lezzetli bir sos ile süslediği Galiçya usulü deniz tarağı en beğendiğim tabaklardan biriydi. Kabuğunda sunulan deniz tarakları özel kaplarda tütsülenerek servis ediliyor.

Karaburun’dan çıkarılan midyeler ise menüde iki şekilde yer alıyor. Sarımsak, deniz tuzu, ot ezmesi ve zeytinyağı ile buluşup tütsülenen ilk sunumdansa; maydanoz, fesleğen, kişniş, sarımsak birlikteğinden doğan "chimichurri" soslu ve bol beyaz şaraplı "Moules Marinière"i daha çok beğendiğimi itiraf etmeliyim.

Meşe ağacı üzerinde fırınlanan langustonun tütsülenmesinde kullanılan adaçayı detayı  oldukça hoşuma gitti. Mürekkepli spaghetti, bebek kalamar botargo, şarap sos, limon ve sarımsaktan oluşan Nero yine keyifli tabaklardan biriydi. Benim de evde yaptığım tarzda incecik, çıtır çıtır pide hamuru üzerine barbun, tarla domatesi, enginar, sarımsak ve sızma zeytinyağı ile rustik bir fırında pişen balık ekmeği ise Türk damak tadına çok uygun buldum.

Buz küresinde çok şık bir şekilde sunulan votka ve ahududu sorbet ile kapattığımız gecede günün değerlendirmesini bir parça düşüren kuzu sırtı ve dana kaburga gibi tabakların üstünde daha fazla çalışılması gerektiğini gördüm. Nitekim ana yemekler arasındaki tek kurtarıcı lagos fileto oldu, diyebilirim.

Menüde başlangıçlar ve ara sıcaklar 36-48 TL, ana yemekler ise 48-95 TL arasında değişiyor.

Şu anki çerçevesiyle Kapha, Sedat Şef & Serkan/DJ Mono ikilisinin Down Beat'ten başlayıp Deep House'a uzandığı, mideyi fazla şişirmeden, hafif ara sıcaklar deneyip bunu nefis bir müzikle taçlandırabileceğiniz Alaçatı mekanlarından biri olarak görünüyor sevgili dostlar...

Ağız tadınız ve keyfiniz bol olsun...

Kapha

www.kaphaalacati.com

Alaçatı Mah. Cumhuriyet Caddesi No:13

İzmir, TÜRKİYE

+90 (532) 253 57 15


Bu Yazıyı Paylaş


İlginizi Çekebilir


Çeşme’de Leziz Bir Söğüş Molası: Söğüşçüm

İzmir'in klâsik sokak yemeklerinde başı çeken söğüş, yemek için zaman tanımayan tatlardan biri...

Humusçu İbrahim Usta: Antakya’da Uğramanız Gereken Bir Lezzet Durağı

Antakya'da yöre halkı gibi kahvaltı etmek isterseniz, yolunu tutacağınız ilk adres Humusçu İbrahim Usta...