Doyuran Manisa Kebapçısı: İzmir’de Manisa Lezzeti


Kemeraltı lezzet duraklarından birinin, Doyuran Manisa Kebapçısı’nın kapısında duruyorsunuz

Doyuran Manisa Kebapçısı: İzmir’de Manisa Lezzeti

Şadırvanaltı’nda, sabahın erken saatlerinde, görmüş geçirmiş yaşlı ağaçların gölgesindeki taburelerine oturmuş, müşterileri için maydanozların saplarını tek tek ayıklayan sabırlı ve güleç insanlar görürseniz, bilin ki Kemeraltı lezzet duraklarından birinin, Doyuran Manisa Kebapçısı’nın kapısında duruyorsunuz.

Doyuran Manisa Kebapçısı İzmir’e 1970’te ayak basmış bir lokanta. Mekana hayat veren Nurettin Usta, tam 47 yıldır dümeni bir gün bile boş bırakmadan, her sabah aynı titizlikle ocağını yakan, bu sebeple de ismini takip eden “usta” sıfatının hakkını dolu dolu veren bir adam.

Usta mutfakta yalnız değil. Bugün ona iki oğlu da eşlik ediyor. “Ben hayat okulu okudum,” dedikten sonra oğullarının tahsilini gözleri parlayarak anlatıyor.

Baba-oğul yazılan bu lezzet senfonisinin sırrı, köftede kullanılan etin dengesi. Neredeyse İzmir’deki tüm kasaplarla ahbap olan usta, etlerini birkaç farklı yerden alıp karıştırıyor. Bu karışımda daha çok süt dananın kol, kaburga, döş ve lâzım olan yerlerde de antrikotu kullanılıyor. İki gün kasapta, bir gün de lokantada dinlendirilen etler tuzdan başka hiçbir baharat kullanılmadan hazırlanıp kömür ateşinde pişiriliyor. Köftenin lezzeti, bu işin ana vatanı Manisa’daki bazı lokantaları bile geride bırakacak türden.

Doyuran Manisa Kebap’ta paketli ürün kullanımı en aza indirgenmiş. Bu konuda başı çeken tereyağ, yine İzmir’in farklı köylerinden toplanmış. Yoğurt ve tereyağ ile birlikte köftenin lezzetini doruklara taşıyan domates sos olması gerektiği gibi hafif ekşi aroması ile doğallığını kanıtlıyor. Bolu’dan gelen fasulye ile hazırlanan piyazı ve yemek sonu tahin-ceviz ikilisiyle sunulan kemalpaşa tatlısı ise Manisa kebapla birlikte masayı donatan iddialı yaverler.

Doyuran Manisa Kebapçısı rüzgâr sizi Kemeraltı’na sürüklerse, kesinlikle uğramanız gereken yerlerden. Tabii lokantanın adındaki gibi gerçekten doymak isteyen dostlara köfteleri 1,5 yapmalarını tavsiye etmeliyim!

Ağız tadınız ve keyfiniz bol olsun...

Doyuran Manisa Kebapçısı

866 Sok. No:14, Konak/İzmir

+90 232 425 1263

 


Bu Yazıyı Paylaş


İlginizi Çekebilir


Çeşme’de Leziz Bir Söğüş Molası: Söğüşçüm

İzmir'in klâsik sokak yemeklerinde başı çeken söğüş, yemek için zaman tanımayan tatlardan biri...

Humusçu İbrahim Usta: Antakya’da Uğramanız Gereken Bir Lezzet Durağı

Antakya'da yöre halkı gibi kahvaltı etmek isterseniz, yolunu tutacağınız ilk adres Humusçu İbrahim Usta...