B’ready Snacks&bites: İzmir'in Yeni Oyuncusu


Biri iyi eğitim almış, oldukça başarılı bir Peyzaj Mimarı

B’ready Snacks&bites: İzmir'in Yeni Oyuncusu

Biri iyi eğitim almış, oldukça başarılı bir Peyzaj Mimarı, diğeri 6 dil bilen çok yönlü bir İş Analisti...

İkisini ufak bir mutfakta buluşturup günün neredeyse 15 saati ayakta tutan şey ise gastronomi tutkusu...

İzmir’de birkaç ay önce kapılarını açan B’ready Snacks&Bites Alsancak Zuhal Yorgancıoğlu Sokak’ta yer alıyor. Hikâyesinin ardında yukarıdaki kurumsal hayattan sıkılıp içlerindeki mutfak aşkına kulak veren pırıl pırıl iki genç var: Büke Tosun ve Hüseyin Güvenç.

Ofisi bir kenara bıraktıktan sonra Mutfak Sanatları Akademisi’nde (MSA) yolu kesişen ikiliden Büke pastacılık ve ekmek, Hüseyin ise aşçılık eğitimi almış. Tom’s Kitchen, Spago gibi restoranların ekibine dahil olmuşlar. En sonunda düğünlerini erteleyip tüm birikimleri ile hayallerindeki restoranı açmaya kalkışmışlar. Gördüğüm kadarıyla çok da yerinde bir karar vermişler! Nitekim şehrin göbeğinde, kalabalıktan ve telaştan uzak, çok keyifli, samimi ve lezzetli bir kaçış noktası yakalamayı başarmışlar.

Mutfaktaki paketli ürün sayısını minimuma indirme ve imkân dahilinde her şeyi “ev yapımı” sunmaya çalışan çiftin menüsünde özellikle yumurta ağırlıklı kahvaltılık seçenekleri, açık sandviç, tost, hamburger gibi atıştırmalıkların yanı sıra tavuklu keşkekle beğendili köfte gibi klâsikler de yer alıyor. Tatlılarda ise Büke’nin doğaçlama tarifleri var.

Yumuşacık brioche ekmeği arasına, dana döş ve kaburgadan hazırlanmış nefis ve sulu bir ev köftesiyle gelen B’ready hamburgerde cheddar peyniriyle karamelize soğan reçeli yer alıyor. Hem hamburger, hem de yanında gelen patatesler, İzmir’de son zamanlarda yediklerimin en iyisi. Fırında tütsülenmiş ve özel bir baharat karışımıyla tatlandırılmış patatesler, olması gerektiği gibi derin yağda kızartılmış, böylece yağı içine çekmeden oldukça hafif ve çıtır bir forma kavuşmuş.

Çok basit gibi görünen; ancak bir o kadar beceri gerektirdiğini düşündüğüm “tost” konusunda ise menüde yer alan füme kaburgalı tost, beraberindeki cheddar ve soğan reçeline ek olarak salça ile cevizin başrolde olduğu “muhammara” takviyesiyle damağımı mest eden diğer bir tabak. 

Denemiş olduğum açık sandviçlerinden ilki, kendi ekşi maya ekmekleri üzerine avokado, Erzincan tulumu, labne ezmesi, roka, fındık ve nar ekşili sosla hazırlanmış. Damağıma daha çok hitap eden ikinci reçetede ise ekşi maya dilimin üzerine 6 saat pişirilip fırında dağlanan dana kuyruk, Alman usulü yarı tatlı salatalık turşusu, taze börülce ve çeri domates kondurulmuş. Bu noktada eleştirebileceğim tek şey, sosları gereğinden fazla sulu hazırlamaları. Daha kıvamlı bir tarif uyguladıkları takdirde lezzeti 12’den vuracaklarını düşünüyorum.

Genç çiftle sohbet ederken onların ağzından da “Şubeleşme samimiyeti öldürür.” cümlesini işitmek beni çok mutlu etti. Nitekim Türk mutfağının yerinde sayması hususunda en büyük sorunlardan biri olduğunu düşündüğüm “Kolay yoldan kâr et ve daha da büyü” mantalitesine sahip olmamaları güzel bir şey. Öğrenmeye ve çalışmaya hevesli ikili, menülerin demir başı olan lezzetlere kendi yorumlarını katarak butik bir anlayışla ilerlemeyi seçmişler. Bizlere de bu lezzet grafiğini artırmalarını dileyip desteklemek düşer...

Ağız tadınız ve keyfiniz bol olsun...

B’ready Snacks&Bites

www.breadybites.com

Alsancak Kültür Mahallesi Zuhal Yorgancıoğlu Sk. 9 B

35220 Konak/İzmir

+90 (232) 421 4914


Bu Yazıyı Paylaş


İlginizi Çekebilir


Çeşme’de Leziz Bir Söğüş Molası: Söğüşçüm

İzmir'in klâsik sokak yemeklerinde başı çeken söğüş, yemek için zaman tanımayan tatlardan biri...

Humusçu İbrahim Usta: Antakya’da Uğramanız Gereken Bir Lezzet Durağı

Antakya'da yöre halkı gibi kahvaltı etmek isterseniz, yolunu tutacağınız ilk adres Humusçu İbrahim Usta...